Przyszłość i perspektywy spedycji morskiej
W obliczu wciąż postępującego procesu globalizacji, a także związanej z nim troski o środowisko naturalne, to właśnie spedycja drogą morską posiada przed sobą najlepsze perspektywy. We współczesnym świecie okazuje się być ona bowiem remedium na bolączki, trapiące branżę transportowo-logistyczną, a przede wszystkim staje się atrakcyjną alternatywą dla dwóch dotychczas najbardziej popularnych metod transportu: drogowej i lotniczej. Sprawdź, dlaczego transport drogą morską stanowi przyszłość branży logistycznej.
Dlaczego transport drogowy przestaje być popularny?
Transport drogowy wiąże się z emisją spalin, a co za tym idzie, w znacznym stopniu przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska. Ponadto na rynku zaczyna brakować doświadczonych kierowców, chętnych pokonywać wielokilometrowe trasy, przy jednoczesnym, rosnącym zapotrzebowaniu na transport, związanym ze stale rosnącą konsumpcją. Warto dodać, że możliwości transportu drogowego nie są tak duże, jak morskiego w zakresie ilości transportowanego towaru. Co więcej, coraz częściej pojawiają się w prawie niekorzystne zmiany, utrudniające działanie firm, oferujących transport lądowy.
Zobacz też: Jak działa port kontenerowy?
Transport lotniczy staje się coraz mniej opłacalny
Transport lotniczy także przechodzi poważny kryzys. Wiąże się on bowiem z uzależnieniem terminowości dostaw od warunków pogodowych lub wręcz uniemożliwieniem dostarczenia towaru ze względu na przykład na mgły i śnieżyce. Ponadto transport towaru samolotem narzuca konieczność zaangażowania środków transportu drogowego w celu przetransportowania dóbr do i z samolotu. Koszt operacji zatem się zwiększa, przy czym warto zaznaczyć, że transport samolotowy jako taki pozostaje najdroższym sposobem przesyłania towarów, ze względu między innymi na koszty paliwa oraz zatrudniania wysoko wykwalifikowanej kadry pilotów. W efekcie nie jest on opłacalny na niewielkich odległościach. Nie będzie on również opłacalny w przypadku większych i cięższych przesyłek lub wręcz niemożliwy w przypadku ładunków o zbyt dużych gabarytach. Wiele mówi się także o negatywnym wpływie zwiększonego ruchu lotniczego na środowisko naturalne.
Spedycja morska przyszłością branży logistycznej
Spedycja morska pozwala tymczasem uniknąć wielu pułapek, związanych z transportem lądowym i lotniczym. Po pierwsze charakteryzuje go duża ładowność oraz stosunkowo niewielkie koszty. Ponadto drogą morską przewieźć można każdego rodzaju ładunku bez względu na jego gabaryty, ciężar własny, przeznaczenie czy ewentualne, stwarzane przez niego niebezpieczeństwo, co nie jest możliwe w przypadku pozostałych sposobów transportu. Dzieje się tak ze względu na możliwość przewożenia ładunków drogą morską w specjalnych kontenerach typu TEU, układanych jeden na drugim w długich w równych rzędach. Dzięki nim statki transportowe wykorzystują całą dostępną przestrzeń, którą wypełnia się niemal szczelnie kontenerami, co z kolei daje możliwość masowego przewozu ładunków zarówno na średnie, jak i na duże odległości. Możliwość jednorazowego przetransportowania dużej ilość różnorodnych towarów, w tym ładunków niebezpiecznych, sprawia, że transport morski stanowi jeden z najtańszych sposobów przewozu towarów. Jest też najbardziej ekologiczny, gdyż nie emituje trujących spalin i nie emituje do atmosfery szkodliwego CO2.
W obliczu postępującej globalizacji oraz wciąż rosnącego zapotrzebowania na towary, ich wytwarzanie oraz konsumowanie, a co za tym idzie, przemieszczanie ich z punktu A do punktu B, spedycja morska stanowi przyszłość branży logistycznej i transportowej.