Odprawa celna – co warto wiedzieć?
Co to jest graniczna odprawa celna. Zakupy towarów w krajach nie należących do Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością opłacenia podatków i opłat celnych. Podstawą będzie cło, jego wartość jest uzależniona od charakteru sprowadzanych towarów a także ich wartości.
Zakupy towarów w krajach nie należących do Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością opłacenia podatków i opłat celnych. Podstawą będzie cło, jego wartość jest uzależniona od charakteru sprowadzanych towarów a także ich wartości. Z reguły występuje procentowe wyznaczenie jego wysokości, opierając się o międzynarodową klasyfikację CN, lecz czasami mogą wystąpić jego zwolnienia albo preferencyjne stawki celne. Cło trzeba liczyć od ogólnej wartości towarów które się importuje, lecz niestety nie będzie to to końcówka kosztów, które są do poniesienia przez kupującego.
Polecamy: Jakie koncesje i zezwolenia powinna mieć agencja celna, aby działała zgodnie z przepisami?
Cło oraz koszty dodatkowe stanowi tak zwaną podstawę podatkową, na podstawie której wyznacza się dopiero podatek VAT. Dla firm, jakie kupują produkty na dalszą odsprzedaż jest on neutralny, zwłaszcza jeżeli korzystać się będzie z popularnych obecnie procedur uproszczonych. Jednak jeżeli coś będzie wwożone prywatnie, do osobistego użytku, to jednak podatek vat należy wyliczyć i zapłacić, a jego wysokość to najczęściej aktualnie obowiązująca w naszym kraju podstawowa stawka, czyli 23 procent.
Po tym, jak granica zostanie przekroczona przez towary z importu wymagane będzie zrobienie ich odprawy. W paru słowach celna odprawa to wypełnienie wszystkich formalności które się wiążą z celnym postępowaniem, od poinformowania celników o zakupie aż po opłacenie wszystkich należności celnych i podatkowych. Odprawa może mieć miejsce na granicy, wówczas cała procedura wykonywana jest w momencie wkroczenia transportu do naszego obszaru celnego, ale może także tam, gdzie wskaże to importer. Może to być przykładowo jego siedziba, miejsce przeładunkowe albo jakieś inne miejsce dostawy.
Zobacz więcej: Armator morski – najważniejsze informacje
Podczas odprawy celnicy dokładnie kontrolują wszystkie dokumenty, jeśli będzie taka potrzeba mogą również szczegółowo sprawdzić ich zgodność ze stanem faktycznym, czyli zwyczajnie sprawdzić deklarowane towary. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem zaczęła się cieszyć pośród przedsiębiorców tak zwana uproszczona procedura, po pierwsze będzie ona pozwalać na więcej elastyczności w opłacaniu podatku VAT, ale także pozwala na dużo bardziej wygodne zgłoszenia zakupów do odprawy.