Blog
Szukasz rzetelnego kompendium wiedzy związanego ze spedycją? Serdecznie zachęcamy do obejrzenia ostatnich wpisów na naszym blogu.
Dlaczego transport drogą morską należy do najbezpieczniejszych form transportu towarów?
Współcześnie w większości sklepów możemy nabyć produkty niemal z całego świata. Nie byłoby to możliwe bez transportu, który ze względu na stale zwiększający się popyt na towary wśród społeczeństwa, rozwija się niezwykle dynamicznie. Niekiedy producenci, dystrybutorzy czy importerzy mają kilka możliwości przewozu produktów. Okazuje się jednak, że to właśnie droga morska jest najbezpieczniejszą formą. Czy wiesz dlaczego?
Jak działa port kontenerowy?
Spedycja i transport towarów jest w obecnym momencie u szczytu popytu, ponieważ handel międzynarodowy, w tym dalekobieżny, nigdy nie działał tak prężnie i na tak szeroką skalę. Sytuacja intensyfikuje się w Europie dodatkowo, ze względu na rynek wewnętrzny, otwarty dla przepływu dóbr i kapitału. Najbardziej rozpowszechnioną metodą przewozu są kontenery. Jak są transportowane? Czym są terminale kontenerowe? Jak działają porty kontenerowe?
Jakie koncesje i zezwolenia powinna mieć agencja celna, aby działała zgodnie z przepisami?
Reprezentacją osób i firm przed organami celnymi i podatkowymi w zakresie spraw związanych z obrotem towarowym z zagranicą zajmuje się agencja celna. Agencje celne reprezentują swoich klientów bezpośrednio – w ich imieniu, lub pośrednio, kiedy agent celny działa w swoim imieniu, ale na rzecz danego podatnika. Aby zostać agentem celnym i móc reprezentować podatników przed organami celnymi, należy spełnić określone warunki.
Jakie są warunki i przepisy czasowego składowania?
Magazyn czasowego składowania, zgodnie z przepisami prawa celnego musi przede wszystkim zapewniać umieszczonemu w nim towarowi bezpieczeństwo. Takie pomieszczenie jest odpowiednio dopasowane do składowania danego rodzaju celnego.
Statki w transporcie morskim. Czym są masowce?
Osoby, które pracują w transporcie albo spedycji morskiej wiedzą, że możemy wyróżnić wiele pojęć, które funkcjonują w tej branży. Mowa tutaj na przykład o rodzajach statków, które dostarczają różnego rodzaju towary. Aby transport przebiegał sprawnie i bezpieczne, musi się odbywać takim statkiem, który zagwarantuje bezpieczne i komfortowe dostarczanie ładunku. Obok gazowców przeznaczonych do przewozu skroplonego gazu czy ro-ro do przewozu ładunków tocznych i pojazdów wyróżniamy też tak zwane masowce. Czym się charakteryzują i do czego są wykorzystywane?
Jak zorganizować składowanie kontenerów?
Przewożenie towarów w kontenerach często odbywa się na znacznych odległościach. Bardzo często są one dostarczane do portów koleją lub transportem drogowym, a następnie muszą być odpowiednio składowane do czasu, aż zostaną załadowane na statek i wysłane do miejsca docelowego. Jak zorganizować takie składowanie kontenerów?
Największe porty morskie na świecie. Charakterystyka
Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele różnych środków transportu. Mimo tego, że transport lotniczy jest niezwykle popularny z uwagi na szybkość, to transport morski wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ dzięki niemu można bezpiecznie przetransportować duże ilości towarów przy stosunkowo niewielkich kosztach. Oprócz floty statków do realizacji przewozu produktów drogą morską niezbędne jest również korzystanie z usług portów. W dzisiejszym wpisie wymienimy kilka największych portów morskich na świecie i krótko je scharakteryzujemy.
Ładunki niebezpieczne w transporcie morskim
Jedną z tańszych metod przewozu dużych ilości towaru o różnych gabarytach między kontynentami jest transport morski. Czasami zdarza się tak, że drogą morską transportowane są towary niebezpieczne. Jednak aby było to możliwe, kluczowe jest spełnienie wielu zasad. Są one regulowane w kodeksie IMDG. Czym jest International Maritime Dangerous Goods, jakie towary niebezpieczne można transportować drogą morską i jakie warunki należy spełnić?
Przyszłość i perspektywy spedycji morskiej
W obliczu wciąż postępującego procesu globalizacji, a także związanej z nim troski o środowisko naturalne, to właśnie spedycja drogą morską posiada przed sobą najlepsze perspektywy. We współczesnym świecie okazuje się być ona bowiem remedium na bolączki, trapiące branżę transportowo-logistyczną, a przede wszystkim staje się atrakcyjną alternatywą dla dwóch dotychczas najbardziej popularnych metod transportu: drogowej i lotniczej. Sprawdź, dlaczego transport drogą morską stanowi przyszłość branży logistycznej.
Kto odpowiada za uszkodzenie ładunku w transporcie morskim?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Morskiego, za szkodę spowodowaną utratą lub uszkodzeniem ładunku w czasie od przyjęcia go do przewozu aż do wydania go odbiorcy odpowiada przewoźnik, przy czym jego odpowiedzialność jest w określonych przypadkach wyłączona. Sprawdź, kiedy przewoźnik nie ponosi winy za uszkodzenie ładunku w transporcie morskim, jak oblicza się kwotę odszkodowania oraz jak zabezpieczyć swój towar.